HISTORIA BIBLIOTEKI

Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku była jedną z pierwszych instytucji kultury działających na terenie miasta po II wojnie światowej. Powołana została decyzją Zarządu Miejskiego m. i uzdrowiska Otwocka z dnia 15 marca 1946 roku.
Początkowo praca Biblioteki skupiała się głównie na gromadzeniu książek. Pierwszy księgozbiór składał się w dużej części z opuszczonych w czasie wojny prywatnych zbiorów. Wielką ofiarnością wykazali się także mieszkańcy Otwocka przekazując własne książki do tworzącej się Biblioteki. Organizatorką i pierwszą kierowniczką była pani Halina Nadajczyk, która wraz z panią Haliną Kapuśniak przygotowały bibliotekę do otwarcia.
Księgozbiór w roku 1948, po ukończeniu prac organizacyjno-porządkowych, liczył 4048 woluminów, a pierwszą siedzibą Biblioteki było pomieszczenie w gmachu Zarządu Miejskiego przy ul. Hożej (obecnie Urząd Miasta Otwocka). W ciągu kolejnych dwudziestu lat Biblioteka zmieniała swoją siedzibę pięciokrotnie, wynikało to głównie z powiększającego się księgozbioru. Dopiero w roku 1969 Biblioteka uzyskała pomieszczenie przy ul. Andriollego 45, które służy do dzisiaj i w którym aktualnie znajduje się Centrala.
Lata 60-te i 70- te to okres największego rozwoju sieci bibliotecznej w Otwocku. Powstało wówczas 9 nowych filii bibliotecznych i wiele punktów w odległych dzielnicach miasta (Wólka Mlądzka, Mlądz, Śródborów). Okres ten, to także najbardziej aktywna działalność kulturalna MBP charakteryzująca się dużą ilością spotkań z twórcami, ludźmi kultury i dziennikarzami. Organizowano wiele konkursów literackich i plastycznych, także kiermaszy książek. Dla dzieci organizowano teatrzyki kukiełkowe, konkursy, wyświetlanie przeźroczy, głośne czytanie bajek itd.
Ostatnie lata charakteryzowały się dalszym rozwojem Biblioteki, a także działalności kulturalnej oraz współpracy z instytucjami i organizacjami usytuowanymi na terenie miasta Otwocka. Staramy się nadążać za rozwojem nowych dyscyplin naukowych. W związku z potrzebami osób uczących się wzbogacamy księgozbiór o najnowsze pozycje naukowe. Od 1993 roku Biblioteka jest organizatorem konkursów literackich dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży
W drugiej połowie lat 90- tych, uległy znacznej poprawie warunki pracy bibliotek po przeprowadzonych remontach i adaptacjach. Oddano do użytku nowy lokal biblioteki na otwockich kresach. W 2006 r. uruchomiono Czytelnię Internetową przy ul. Warszawskiej 11/13.
W 2005 r. Biblioteka posiadała księgozbiór liczący ponad 138 000 woluminów oraz 8361 czytelników, którzy odwiedzili nas 66516 razy i wypożyczyli 139 896 woluminów.

Kierownicy i Dyrektorzy MBP w Otwocku w latach:
  • 1946 - 1948 kier. Halina Nadajczyk
  • 1948 - 1951 kier. Władysława Szuchniewiczowa