OSTATNIE SPOTKANIE DKK W ROKU 2018 POŚWIĘCONE BYŁO WIELKIM POLAKOM (03.12.2018)

Jako pierwsza Wielka Polka omawiana była Urszula Ledóchowska, Julia Maria Halka-Ledóchowska z Leduchowa (ur. 17 kwietnia 1865 w Austrii, zm. 29 maja 1939 w Rzymie) - święta katolicka, założycielka Urszulanek Serca Jezusa Konającego, ceniona i szanowana za poświęcenie dla innych. W 1907 roku otrzymawszy błogosławieństwo Piusa X wraz z dwiema siostrami wyjechała do Petersburga, by objąć kierownictwo internatu przy polskim gimnazjum. Cztery lata później matkę Urszulę wydalono z Rosji, co spowodowane było wybuchem I wojny światowej. Urszula Ledóchowska udała się do Skandynawii, gdzie kontynuowała pracę pedagogiczną, założyła szkołę dla dziewcząt, ochronkę dla sierot po polskich emigrantach, współpracowała z założonym w Szwajcarii przez Henryka Sienkiewicza Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny, starając się uwrażliwić Skandynawów na sprawę niepodległości Polski. W okresie II Rzeczypospolitej została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1927), Krzyżem Niepodległości (1930) i Złotym Krzyżem Zasługi (1937).
Kolejna uczestniczka DKK opowiedziała nam o bohaterce książki Anny Kamińskiej Wandzie Rutkiewicz Błaszkiewicz - alpinistce i himalaistce, z zawodu elektronik, jednej z najwybitniejszych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie, pierwszy Polak stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak na K2. Autorka odkrywa nieznane ślady Wandy Rutkiewicz. Z dokumentów fotografii, wspomnień najbliższych tworzy pasjonującą opowieść o nieprzeciętnej kobiecie, która już jako dziecko słynęła ze żmudzkiego uporu. Szybko musiała dorosnąć. Dźwigała ciężar trudnej historii rodzinnej. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Żyła od wyprawy do wyprawy. Najważniejsza dla niej była wolność. Jej prawdziwa miłością były góry. 12 maja 1992 roku zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ciała nie odnaleziono. Jej odejście do dziś pozostaje tajemnicą.
Trzecim omawianym Wielkim Polakiem był Roman Dmowski ur. 9 sierpnia 1864r. - polski polityk, publicysta, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy rosyjskiej. Był twórcą Narodowej Demokracji oraz politycznym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii najnowszej. Gdy wybuchła wojna, Dmowski wyjechał na zachód, gdzie jako prezes Komitetu Narodowego intensywnie angażował się w działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, doprowadzając m.in. do utworzenia we Francji Armii Polskiej, będącej zalążkiem przyszłych sił zbrojnych II RP. Razem z Ignacym Paderewskim położył również nieocenione zasługi w negocjacjach z wielkimi mocarstwami, doprowadzając 28 czerwca 1919 do podpisania traktatu wersalskiego, uznającego prawo Polaków do niepodległego państwa.
I tak na tym spotkaniu DKK udało omówić się jakże w wielkim skrócie sylwetki tylko trzech wielkich Polaków, kolejne referaty będą kontynuowane na następnym spotkaniu DKK 07 stycznia 2019 roku. Serdecznie zapraszamy.


NA SPOTKANIU LISTOPADOWYM DKK TWÓRCZOŚĆ KATARZYNY GROCHOLI (05.11.2018)

Katarzyna Grochola autorka powieści, felietonów, współtworzy scenariusze do seriali filmowych. Napisała kilkanaście powieści: Przegryźć dżdżownicę, Nigdy w życiu, Serce na temblaku i Ja wam pokażę, Osobowość ćmy, A nie mówiłam, Trzepot skrzydeł, Kryształowy anioł, Zielone drzwi, Makatka, Houston mamy problem, Przeznaczeni . Autorka kilku zbiorów opowiadań m.in. Trochę większy poniedziałek, Upoważnienie do szczęścia, Zagubione niebo, Pocieszki. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że książki Katarzyny Grocholi są zabawne, to lekarstwo na złe i trudne chwile, ale i także takie, które dostarczają dużo emocji, poruszają bardzo ważne tematy, wśród bohaterów możemy odnaleźć cząstkę siebie. W swoich książkach autorka tworzy fikcyjną przestrzeń, używa języka poetyckiego, ucieka w metaforę egzystencjalną. Polecamy na zimowe wieczory.


"KRÓL" SZCZEPAN TWARDOCH (1.10.2018)

Akcja powieści "Król" rozgrywa się w przedwojennej Warszawie w roku 1937. Autor pokazał w niej napięte relacje polsko-żydowskie. Metaforą tych stosunków staje się ring i walczący bokser żydowski Jakub Szapiro, tytułowy Król z polskim zawodnikiem. Wokół tego ringu zgromadziły się dwie Warszawy, mówiące różnymi językami, czytające różną prasę, obojętni wobec siebie. Autor wciela sie w narratora. Zaczyna książkę jako siedemnastoletni żydowski chłopiec Mojżesz Bernsztajn, a kończy jako 80 letni Jakub Szapiro. Bawi sie chronologią. Język powieści bardzo soczysty. Pokazuje Warszawę pełną agresji, przemocy. Wszystkie postaci występujące w "Królu" są negatywne. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

"DYGOT" JAKUB MAŁECKI (3.09.2018)

Jakub Małecki w "Dygocie" ukazuje losy dwóch polskich rodzin: Łabendowiczów i Geldów w latach 1938-2004. Na owe rodziny w tym samym czasie zostały rzucone klątwy. Starego Jana Łabendowicza przeklina Frau Eberl - Niemka, która w czasie wojny wyjątkowo dobrze traktowała jego rodzinę, a on odmówił pomocy kobiecie i jej dzieciom w trakcie ucieczki przed Rosjanami na początku 1945 r. Za sprawą klątwy rodzi im się dziecko - albinos, którego okoliczni mieszkańcy mają za diabelski pomiot. Z kolei na starego Gelda urok rzuciła Cyganka, która klątwą odpowiedziała na zniewagę - córka Geldów, Emilka zostanie oszpecona w czasie pożaru. Wiele lat później odmieńców połączy wielka miłość. W "Dygocie" ukazana została walka o własną tożsamość, jaką człowiek musi stoczyć sam ze sobą. Fabuła ciekawa, ale mroczna.


"SIMONA. OPOWIEŚĆ O NIEZWYCZAJNYM ŻYCIU SIMONY KOSSAK" ANNA KAMIŃSKA (6.08.2018)

Książka ta, to biografia Simony Kossak - ostatniej córki Jerzego Kossaka, która miała być chłopcem - spadkobiercą spuścizny rodu Kossaków. Żyła w cieniu swojej pięknej i utalentowanej siostry, odrzucona przez matkę. Jako dorosła kobieta, Simona odrzuciła rodzinne dziedzictwo, nie poszła śladem Kossaków, zaszyła się w Puszczy Białowieskiej, żyła i pracowała na rzecz ratowania przyrody. I przez całe swoje życie starła się udowodnić wszystkim, że jest mądrą i wartą szacunku kobietą. Simona to kobieta nieugięta, waleczna, żyjąca tak jak sobie założyła i marzyła, nie bacząc na innych. Książka zawiera wiele ciekawych zdjęć. Sprawnie napisana, oparta na rozmowach z jej rodziną, bliskimi, współpracownikami, jak również długoletnim partnerem życiowym Simony - Lechem Wilczkiem. Świetny język i takt, z jakim autorka opowiada o Czarownicy z Białowieży sprawia, że czyta się ja rewelacyjnie. Polecamy!


"GRZĘZAWISKO" DOUGLAS KENNEDY (2.07.2018)

"Grzęzawisko" to powieść psychologiczno-obyczajowa. Mamy w niej przedstawione dogłębne studium depresji poporodowej, która dotknęła Sally Goodchild - główną bohaterkę, jej walkę o wydostanie się z "grzęzawiska".


"ŚWIATŁO MIĘDZY OCEANAMI" M. L. STEDMAN (4.06.2018)

Na czerwcowym spotkaniu DKK dyskusja dotyczyła powieści autorstwa M.L. Stedman "Światło między oceanami". Akcja książki rozgrywa się w Australii, w latach 20. ubiegłego wieku. Główny bohater Tom Sherbourne - weteran I wojny światowej postanawia uporać się z moralnymi problemami swojego życia. Przyjmuje więc posadę latarnika na bezludnej wyspie Janus Rock. Wkrótce zakochuje się i poślubia Izabel, która zamieszkuje razem z nim. Do pełnego szczęścia brakuje im gromadki dzieci. Pomimo starań na wyspie nie słychać ich śmiechu. Izabel popada w depresję. Pewnego dnia do brzegu wyspy przybija łódź z ciałem martwego mężczyzny i żywym niemowlęciem. Małżeństwo staje przed trudną decyzją - spełnić swoje marzenie o rodzicielstwie, czy zgłosić odnalezienie noworodka? Ich wybór zaważy na całym późniejszym życiu wielu osób. Autorka w swojej powieści pokazuje konsekwencje naszych decyzji, jak nasze wybory wpływają na innych. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jakie decyzje podjęliby na miejscu głównych bohaterów, czy postąpili oni właściwie? Powieść napisana jest językiem prostym i łatwo przyswajalnym, czyta się ją więc szybko i z zapartym tchem. Znajdziemy tu miłość, przebaczenie, nadzieję, która nigdy nie umiera. Warto przeczytać.TWÓRCZOŚĆ ZBIGNIEWA HERBERTA (7.05.2018)

Rok 2018 został ustanowiony Rokiem Herberta, w związku z tym nasze majowe spotkanie DKK poświecone było twórczości tegoż pisarza. Na spotkaniu dominowała głównie poezja, przeczytano i omówiono kilka wierszy, szczególnej analizie poddano Przesłanie Pana Cogito uznane za dekalog. W spotkaniu wzięło udział 8 osób.


"SHANTARAM" GREGORY DAVID ROBERTS (9.04.2018)

Kwietniowa dyskusja dotyczyła książki "Shantaram" autorstwa Gregorego Davida Robertsa. Powieść ta ma formę pamiętnika, została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia autora. Bohater skazany za napad na bank, uciekł z australijskiego więzienia, przeżył 10 lat w Indiach, gdzie pałał się handlem narkotykami, fałszowaniem paszportów, leczeniem w slumsach ludzi. Uczestniczy również w wojnie w Afganistanie. Książka ta to ponad 800 stron przygody, sensacji, historii i romansu, bajkowych opisów Indii, przemiany głównego bohatera pod pływem filozofii i kultury hinduskiej z awanturnika w shantarama - "boży pokój". Warto przeczytać, choć niektórym uczestnikom DKK nie tylko objętość, ale i tematyka powieści sprawiła nie lada wyzwanie. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.


"KORIOLAN" i "ŻYCIE I ŚMIERĆ KRÓLA JANA" WILIAM SZEKSPIR (5.03.2018)

W marcu na Dyskusyjnym Klubie Książki staraliśmy się zgłębić wiedzę na temat twórczości Wiliama Szekspira na podstawie dwóch dramatów: "Koriolan" i "Życie i śmierć króla Jana".

"Koriolan" - bohaterem tragicznym utworu jest rzymski żołnierz, Gnejusz Marcjusz Koriolan. Akcja toczy się w starożytnym Rzymie. Dramat ten to opowieść, o władzy - kto powinien ją pełnić i dlaczego ludzie wielcy nie zawsze są jej godni, o nienawiści, o różnych odcieniach miłości i oczekiwaniach, jakie ze sobą niesie to uczucie. W utworze tym przedstawiona jest też relacja między synem, a matką. Atutem dramatu jest ukazanie ludu-motłochu, który jest głupi, zmienny, łatwo nim manipulować. Koriolan ginie z rąk morderców pracujących na zlecenie Aufidiusza.
"Życie i śmierć króla Jana" - mamy tu przedstawione dzieje króla Anglii - Jana (Jana bez Ziemi). Akcję dramatu rozpoczyna wezwanie do abdykacji Jana bez Ziemi, ogłoszone przez francuskiego króla Filipa, zgodnie z życzeniem Artura z Bretanii. Kolejne akty spokojnie ale ciekawie opisują nagłe zmiany sojuszów i liczne intrygi, odbywające się na dworze. W końcu, króla zabija mnich, podając mu truciznę.

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że warto było sięgnąć po literaturę tak znanego dramatopisarza."PASJA ŻYCIA" IRVING STONE (5.02.2018)

"Pasja życia" napisana mistrzowsko przez Irvinga Stona to zbeletryzowana biografia wielkiego i znanego malarza, Van Gogha. Znanego i uznanego obecnie. Za życia Van Gogh był kompletnie niedoceniany jako artysta. Był też głęboko nieszczęśliwym człowiekiem. Wrażliwym na ludzką krzywdę, odbierającym czule świat, dążącym do szczęścia, którego nie mógł uchwycić. Człowiek, który przepełniony był właśnie ową tytułową "pasją życia", szukający spełnienia nigdy nie odnalazł tego czego poszukiwał i co było mu potrzebne. Dyskutowaliśmy o Van Goghu z zapałem. Zastanawialiśmy się nad jego wrażliwością, nad cierpieniem duszy, niespełnieniem artystycznym. Niewątpliwie powieść Irvinga Stona zaraża ciekawością i sprawia, że czytelnik zaczyna chcieć wiedzieć więcej. O malarzu, którego duszę przepełniała pasja do malowania, a serce drżało z potrzeby miłości i szczęścia."SPUŚCIZNA" ISAAC BASHEVIS SINGER (8.01.2018)

W styczniowe popołudnie przenieśliśmy się w świat, którego już dawno nie ma, a który w sposób barwny i plastyczny przybliża nam na kartach swoich powieści Isaac Bashevis Singer. Zapoznaliśmy się z jego fenomenalną książką "Spuścizna". Pełno w niej nietuzinkowych postaci: cadyków, ortodoksyjnych i zasymilowanych Żydów, grzeszników, szaleńców, ludzi poszukujących szczęścia, błądzących. Bieda przeplata się tu z bogactwem, pragnienie dobra z zemstą i zbrodnią. Pytania o sens życia, o to czym jest dobro i zło pozostają otwarte. I to już skłania do refleksji. Singer otwiera przed nami wrota przedwojennego żydowskiego świata zupełnie nam nieznanego. A to pobudza wyobraźnię. I tak właśnie było podczas naszego spotkania. Opuściliśmy przyjazne progi biblioteki pełni energii i chęci by zapoznać się kolejnymi pozycjami autorstwa Singera."ZBRODNIA I KARA" FIODOR DOSTOJEWSKI (4.12.2017 )

Czasami warto powrócić do tego co znaliśmy kiedyś i odkryć to na nowo. Ta myśl przyświecała naszemu Dyskusyjnemu Klubowi, w momencie, gdy zdecydowaliśmy się na wybór powieści autorstwa Fiodora Dostojewskiego "Zbrodnia i kara". Zadziwiające jest to, że bez względu na to ile razy czyta się tę pozycję, zawsze odkrywa się w niej coś czego poprzedni się nie dostrzegało. Dostojewski sięgnął w "Zbrodni i karze" aż do dna ludzkiej duszy. Nic więc dziwnego, że ta powieść pasjonuje i nas i zapewne będzie intrygować kolejne pokolenia.


"BIAŁA WILCZYCA" THERESA REVAY (06.11.2017)

W listopadowe, późne popołudnie, w przytulnym wnętrzu otwockiej biblioteki cofnęliśmy się w czasie aż do 1917 roku. A stało się to za sprawą powieści autorstwa Theresy Revay "Biała Wilczyca". Wraz z jej bohaterką, Ksenią, błąkaliśmy się po ogarniętych Rewolucją Październikową uliczkach Petersburga, potem towarzyszyliśmy jej w ucieczce do Paryża. Powieść Theresy Revay poza fikcyjnymi wątkami i bohaterami ofiarowuje czytelnikowi również te autentyczne. Razem z Ksenią przenosimy się najpierw w czarujące lata dwudzieste, potem doświadczamy koszmaru drugiej wojny. Powieść pełna emocji, pokazująca prawdziwe oblicze tamtych lat.


"ŻART" MILAN KUNDERA (02.10.2017)

Na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki pochyliliśmy się nad powieścią Milana Kundery "Żart". Książka ta wywołała wśród dyskutantów spore emocje. Przypadkowość zdarzeń, które tak naprawdę definiują późniejsze życie bohatera skłoniła wszystkich obecnych do refleksji nad codzienną egzystencją. Bo kto wie, czy i my, czy to podejmując świadome decyzje czy też płynąc z prądem nie padamy ofiarą specyficznego żartu, który kształtuje nasz los.


WAKACYJNE DKK
"POCZWARKA" (17.07.2017)
"DROGA LODOWA" (28.08.2017)

Mimo wakacyjnej atmosfery książki omawiane na spotkaniach DKK poruszały trudną tematykę.
"Poczwarka" - książka Doroty Terakowskiej o "dzieciach gorszego Boga". Bohaterowie to Adam i Ewa- młode małżeństwo z idealnie zaplanowanym życiem, które legło w gruzach gdy na świat przychodzi dziecko- owoc ich miłości- dziewczynka z najsilniejszą postacią zespołu Downa. Autorka w swojej powieści ukazuje nam postawę rodziców, którzy muszą poradzić sobie z problemem przerastającym ich samych. Uczy nas tolerancji i wyrozumiałości dla rodzin borykających się z tą chorobą. Uświadamia nam też, że nie wszystko da się zaplanować, nie wszystko zależy od nas. Książkę naprawdę warto przeczytać.
"Droga lodowa" - wspomnienia Stefana Waydenfelda, syna otwockiego lekarza, który wraz z rodziną i innymi Polakami w 1940 r. został wywieziony na zsyłkę na daleką północ do Kotłasu. Wojenna tułaczka, praca ponad siły przy wyrębie lasu, głód, ziąb, wyniszczające choroby i obawa o jutro to codzienność, z którą bohaterowie starli się walczyć w miarę możliwości. Mimo tych przeciwności losu, udało im się przedostać na Bliski Wschód do Iranu, gdzie poznaje żonę. Wstępuje do wojska, walczy we Włoszech pod Monte Cassino. Po wojnie nie chcąc wracać do komunistycznej Polski na stałe osiada w Londynie. Zmarł w 2011 roku. Książkę czyta się jak powieść. Napisana jest lekkim, przystępnym językiem mimo, że traktuje o rzeczach strasznych."DOM TĘSKNOT" PIOTR ADAMCZYK (26.06.2017)

Ostatnie przed wakacjami spotkanie naszego klubu odbyło się 26 czerwca i poświęcone było książce Piotra Adamczyka "Dom tęsknot" opowiadającej o mieszkańcach starej, wrocławskiej kamienicy. Głównym bohaterem jest Piotr, najpierw mały chłopiec, później młodzieniec i dorosły mężczyzna. Opisuje on ze swojej perspektywy własną rodzinę i pozostałych mieszkańców kamienicy tworzących niezwykły zbiór typów charakterystycznych dla powojennego Wrocławia. Są wśród nich niemieckie zakonnice, szabrownicy, przodownicy pracy i komunistyczni działacze oraz rodzice Piotra: polski repatriant i Niemka, która postanowiła pozostać we Wrocławiu. W piękny sposób ukazany jest wątek miłości Piotra i córki repatriantów - Laury. W książce nie brakuje również elementów sensacyjnych. Powieść ukazuje skomplikowane losy ludzkie, w które autor wplata ważne momenty powojennej historii Polski. Wielu klubowiczów zachwyciła opowieść o miłości pełna poezji i niezwykłego nastroju, dla innych ciekawy był wątek sensacyjny - poszukiwanie relikwii w postaci kielicha Lutra. Niektórym uczestnikom spotkania nie odpowiadał sposób narracji przedstawiony przez autora, momentami zbyt infantylny. Mimo to wszyscy zgodzili się, że "Dom tęsknot" jest sympatyczną powieścią godną polecenia, każdy czytelnik może znaleźć w niej coś dla siebie.
Alicja Sutarzewicz


"ŚLADY MAŁYCH STÓP NA PIASKU" I "WYJATKOWY DZIEŃ" ANNE-DAUPHINE JULLIAND (29.05.2017)

Na majowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książkach francuskiej dziennikarki Anne-Dauphine Julliand "Ślady małych stóp na piasku" i jej kontynuacji "Wyjątkowy dzień". Pierwszą część autorka poświęciła zmaganiom swojej dwuletniej córeczki Thais z nieuleczalną chorobą genetyczną - leukodystrofią metachromatyczną. W drugiej zaś części powieści wspomina Thais i w szczególny sposób przeżywa dzień 29 lutego, kiedy to jej córeczka obchodziłaby ósme urodziny. Thais przeżyła trzy lata i dziewięć miesięcy. Miała krótkie, lecz piękne życie. Przedstawia nam swoją rodzinę i opowiada, jak poradzili sobie w tych trudnych chwilach. Opisuje przeżycia i więzi, dzięki którym są dziś silniejsi. Autorka tworzy dom pełen miłości i pamięci. To wyjątkowa publikacja krótka, aczkolwiek ogromnie bogata w treść. To zdaniem klubowiczów forma poradnika. Wiele tu mądrych cytatów, zdań wnoszących miłość, ciepło, zrozumienie.


"BEZ DOGMATU" HENRYK SIENKIEWICZ (24.04.2017)

Ostatnie spotkanie poświęciliśmy Henrykowi Sienkiewiczowi i jego jakże innej, mniej znanej powieści psychologicznej na poły biograficznej "Bez dogmatu". Poznajemy w tej powieści inne oblicze naszego noblisty znanego głównie z literatury historycznej. Pierwotny tytuł "W pętach", konwencja dziennika, którego główny bohater Leon Płoszowski jest jego narratorem. Potomek rodziny ziemiańskiej, arystokrata tak z pochodzenia, jak i w dziedzinie duchowej. Typowy przedstawiciel swojej epoki, który popada w kosmopolityzm i dekadentyzm tak skrajny, że ostatecznie musi porzucić wszystko to, na czym w życiu swym mógłby się oprzeć. Żyje bez dogmatów - bez żadnych wartości. Powieść o ciekawej fabule, o aktualnych pytaniach egzystencjalnych, napisana dobrym sienkiewiczowskim warsztatem pisarskim. Warto sięgnąć po nią choćby po to, aby przybliżyć sobie realia życia codziennego i stosunki społeczne panujące na ziemiach polskich u schyłku XIX w i poznać inne oblicze Henryka Sienkiewicza.


"JĄDRO CIEMNOŚCI" JOSEPH CONRAD (27.03.2017)

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Josepha Conrada, jako forma uczczenia 160 rocznicy urodzin autora. Dlatego też, kwietniowe spotkanie DKK poświęciliśmy Conradowi i jego książce Jądro ciemności. Na spotkanie została zaproszona dyrektor Biblioteki Powiatowej w Otwocku pani Ewa Koc posiadająca dużą wiedzę o autorze. W swojej placówce bowiem zorganizowała wspaniałą wystawę o Conradzie. W ciekawy i pasjonujący sposób przybliżyła nam sylwetkę Conrada i jego twórczość. Joseph Conrad Korzeniowski urodził się w 1857 r. w Berdyczowie. Syn działacza niepodległościowego, w wieku 17 lat wyjechał do Francji. Był marynarzem, służył w brytyjskiej marynarce handlowej. Na stałe osiadł w Anglii i pisał w języku angielskim, nigdy jednak nie wyzbył się polskości. Miał duszę Polaka, Europejczyka. Omawiana książka Jądro ciemności jest jednym z najbardziej znanych utworów literatury. Została zainspirowana pobytem autora w Kongu Belgijskim. To tam spotkał się z okrucieństwem kolonializmu białego człowieka nad tubylcami, ich poniżaniu, wykorzystywaniu i upokarzaniu. Jadro ciemności jest utworem trudnym, niejasnym i wieloznacznym, niełatwym w odbiorze. Przeładowana szczegółowymi opisami przyrody i bohaterów. Dla wyrobionego i dojrzałego czytelnika.


"NARZECZONA SCHULZ" AGATA TUSZYŃSKA (27.02.2017)

Narzeczona Schulza Agaty Tuszyńskiej to książka, o której rozmawialiśmy na kolejnym spotkaniu DKK. To zbeletryzowana historia o miłości , stracie i sztuce, gdzie mieszają się wątki miłości i wojny. Tytułowa postać to Józefina Szelińska nazwana Juną przez samego Brunona Schulza, z którym związana była uczuciowo przez ponad pół wieku. To Ją nazwał swoją muzą, to do niej napisał ponad 200 listów (wszystkie zaginęły), to Jej zadedykował Sanatorium pod Klepsydrą. Historię związku tych dwojga poznajemy z listów Juny do Jerzego Ficowskiego, który po śmierci Schulza zajął się odtworzeniem jego biografii. Juna do końca życia pozostała samotną, tragiczną postacią. Całe Jej życie było rozpamiętywaniem przeszłości związanej z Schulzem. Na temat bohaterów uczestnicy spotkania byli zgodni - Juna kobieta wykształcona, atrakcyjna; Bruno zdolny, utalentowany, fizycznie jednak mało atrakcyjny, z dewiacjami seksualnymi. Książka warta przeczytania, inspirująca do sięgnięcia po twórczość Brunona Schulza.
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI (30.01.2017)

Tematem styczniowego spotkania naszego klubu była powieść Joanny Bator "Ciemno, prawie noc", która zdobyła nagrodę Nike w 2013 roku. Książka wywołała skrajne emocje wśród klubowiczów. Jedna z osób stwierdziła, że książka się jej nie podobała, ale nie dziwi się, że otrzymała nagrodę, jeśli kryterium przyznawania nagród jest dziwność, odmienność, mroczność, czy wręcz obrzydliwość literatury.
Bohaterka książki przyjeżdża do Wałbrzycha, swojego rodzinnego miasta, po to, by napisać artykuł o tajemniczym zniknięciu trójki dzieci. Sprawa wiąże się też z innymi zdarzeniami: okrutnym zachowaniem wobec zwierząt, czy samozwańczym prorokiem i jego następcą. Alicja zamieszkuje w starym, poniemieckim domostwie i zbierając materiały do reportażu, zaczyna rozmawiać z okoliczną ludnością. Z tych opowieści dowiaduje się prawdy na temat siebie samej i swojego tragicznego dzieciństwa, na które cieniem położyło się szaleństwo matki i śmierć siostry, oraz legenda zamku Książ. Opowieści poszczególnych osób układają się w historię Wałbrzycha od czasów przedwojennych do współczesności. Autorka przedstawia również współczesną, prowincjonalną, fanatycznie religijną Polskę ukazując powierzchowność wiary i piętnując fanatyzm nie tylko religijny.
Dla kilku osób, sposób ukazania polskiego społeczeństwa przez autorkę, był nie do przyjęcia, zwłaszcza cytowanie wpisów internetowych będących jednym ciągiem przekleństw; widziały one tylko mroczną stronę powieści. Innym podobały się opowieści pojedynczych osób o ich tragicznych losach, w których dostrzegały przejawy dobra.
W utworze znajdziemy mroczny kryminał, dreszczowiec, baśniową fantastykę, powieść historyczną i współczesną - może to zbyt dużo jak na jedną książkę. Dla mnie powieść, przez to pomieszanie gatunków, była trochę nierówna, ale warto po nią sięgnąć, aby przekonać się, czy bardziej nas oburza czy zachwyca.
Alicja Sutarzewicz
RELACJE ZE SPOTKAŃ Z LAT UBIEGŁYCH


Wykorzystujemy cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki, ale należy się liczyć z błędami przy obsłudze konta bibliotecznego (rezerwowaniu pozycji).