ARCHIWUM AKTUALNOŚCI


NARODOWE CZYTALNIE


Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku zaprasza serdecznie wszystkich mieszkańców Otwocka do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, wystosował przesłanie zachęcające do organizowania Narodowego Czytania w oparciu o powieść Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie". Tegoroczna akcja ma na celu zarówno promowanie czytelnictwa, jak i uczczenie tego niezwykłego jubileuszu.
Zapraszamy do wspólnego czytania 9 września o godz. 13.30 w Teatrze im S. Jaracza. Uczestnikami spotkania będą czytelnicy i zaproszeni goście ze specjalnym udziałem Małgorzaty Lewińskiej, odtwórczyni roli Laury w ekranizacji powieści "Przedwiośnie" w reżyserii Filipa Bajona.
Nasz gość specjalny odczyta fragmenty powieści i podzieli się z nami wspomnieniami z planu filmowego. Na zakończenie przygotowany zostanie krótki recital i poczęstunek dla wszystkich uczestników spotkania.


ZAPRASZAMY DO WYPOŻYCZALNI


MOJE SPOTKANIE Z HERBERTEM. ŻYCIE I POEZJA

"Moje spotkanie z Herbertem. Życie i poezja" to tytuł spotkania z Tomaszem Jastrunem poetą, prozaikiem, eseistą, reporterem i krytykiem literackim. Wybitnego twórcę mieliśmy zaszczyt gościć w naszej Bibliotece 20 czerwca. Okazją do zaproszenia było ustanowienie przez Sejm RP roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Nasz gość opowiadał o swoich osobistych kontaktach z Herbertem, o tym jakim był człowiekiem prywatnie, jak tworzył, cytował fragmenty jego utworów. Zbigniew Herbert był jednym z trojga polskich poetów, obok Wisławy Szymborskiej i Stanisława Różewicza, branych pod uwagę podczas przyznawania Literackiej Nagrody Nobla. Powinniśmy znów sięgnąć po utwory Herberta; mimo, iż od jego śmierci minęło 20 lat, twórczość autora "Pana Cogito" jest dziś niezwykle aktualna. Czytanie i rozumienie poezji jest trudne, ale należy podejmować to wyzwanie.
"Pan Bóg kiedy budował świat
marszczył czoło
obliczał obliczał obliczał
dlatego świat jest doskonały
i nie można w nim mieszkać"
[Zbigniew Herbert "W pracowni" w: "Studium przedmiotu", 1961]
"ZALOGUJ SIĘ DO ŻYCIA" - SPOTKANIE Z ANNĄ SUGIER-SZEREGĄ

14.06.2018 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 odbyły się dwa spotkania z klasami: VII c (godz. 10:00) i VII b (godz. 11:00) ze Szkoły Podstawowej nr 1. Gościem spotkania była socjolog pani Anna Sugier-Szerega z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spotkanie pod hasłem "Zaloguj się do życia" dotyczyło zagrożeń korzystania z portali społecznościowych. Młodzież dowiedziała się jak zmienił się w ciągu 20 lat świat przez media społecznościowe. Pani socjolog wyjaśniła, że dzisiejsi młodzi ludzie są bardziej niecierpliwi, natychmiast oczekują sukcesu, podejmują jednocześnie wiele zadań itp. Według badań ponad 22 mln. ludzi w Polsce jest non-stop podłączona do sieci mobilnej. W trakcie wykładu uczniowie obejrzeli prezentację, która pozwoliła im uświadomić sobie jakie korzyści i szkody może przynieść korzystanie z sieci, pozwoliła zrozumieć, że w sieci nic nie ginie. Nasz gość mówił m.in. o niebezpieczeństwie upubliczniania swoich zdjęć, czym się różni współczesny blog od pamiętnika. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wykładu, wzięła udział w dyskusji. Spotkanie było wartościowe i potrzebne dla młodych użytkowników Internetu.
Chociaż Internet ma wiele zalet, należy być ostrożnym, by nie uzależnić się lub należeć do grupy zagrożonej. Okazało się, że większość uczniów ma konto na portalach społecznościowych. Pani socjolog zachęcała uczniów aby zalogowali się "do realu", do życia realnego, nie zamieniali go na życie wirtualne, wskazywała, że osoby uzależnione od Internetu przestają interesować się otoczeniem, nie nawiązują przyjaźni, nie uprawiają sportu, tracą kontakt z najbliższymi itp.

Konkluzją spotkania była maksyma:
"Zaloguj się do życia... bo
życie jest piękne.
Jeśli tylko zwolnisz wystarczająco,
żeby się nim nacieszyć".


Uczestnicy spotkania otrzymali w razie potrzeby adres strony internetowej www.uzaleznieniabehawioralne.pl oraz kontakt telefoniczny 801889890 i informację, że 15 lipca to dzień bez telefonu komórkowego.


CZYTANIE W PLENERZE W FILII NR 4
POD HASŁEM "BEZPIECZNE WAKACJE"

W środę 20 czerwca 2018r. Filia Nr 4 MBP zorganizowała Czytanie w Plenerze pod hasłem "Bezpieczne wakacje". Na spotkanie przybyli uczniowie z oddziału zerowego wraz z wychowawcą. Na początku spotkania dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie spędzać wakacje i opowiadały o swoich panach wakacyjnych. Następnie wysłuchały jednej z przygotowanych książeczek o tematyce wakacyjnej pt. "Franklin zgubił się w lesie". Poznały różnice między biblioteką szkolną a publiczną i warunki jakie należy spełnić aby stać się czytelnikiem biblioteki miejskiej. Następnie podzielone na dwie drużyny uczestniczyły w różnych zabawach i konkursach między innymi: zabawa z chustą integracyjną oraz konkursy z piłką. Na zakończenie spotkania był słodki poczęstunek i woda na ochłodę.


XVII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM


W dniach 2-10 czerwca 2018 r. odbył się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. 6 czerwca (środa) w naszej Filii nr 7 przy ul. Warszawskiej w ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom" pod hasłem "Czytanie Łączy" gościliśmy Pana Wojciecha Gałeckiego. Słuchaczami były dzieci z Przedszkola Nr 17. Wysłuchaliśmy bajek pt. "Sum Wąsaty", "Tomek w ZOO", "Drzewko" autorstwa Pana Wojciecha. Na koniec była niespodzianka przygotowana przez naszego gościa, który okazał się nie tylko autorem książek, ale także czarodziejem.


WYCIECZKA 5-LATKÓW Z PRZEDSZKOLA NR 4

23 maja Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 odwiedziła grupa 5-latków z Przedszkola Nr 4. Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z Biblioteki. W trakcie pogadanki jak szanować książki dowiedziały się jakie prośby ma książka do czytelnika, mogły zobaczyć przykładowe egzemplarze książek zniszczonych. Następnie przedszkolaki obejrzały różne bogato ilustrowane wydawnictwa dla najmłodszych oraz książeczki przestrzenne, które jak zwykle wzbudziły duże zainteresowanie. Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały opowiadania Heymans Adrienne pt. "Jak myszka Alicja nauczyła się ostrożności". Nasi goście otrzymali kolorowe zakładki i listy "Przesłanie do Rodziców" oraz zostali poczęstowani cukierkami, zadeklarowali chęć zapisania się do Biblioteki i korzystania z jej zbiorów.


INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH


WIELKANOCNE WARSZTATY TWÓRCZE

22 marca w Czytelni dla Dorosłych ul. Andriollego 45 odbyły się warsztaty twórcze. Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonali palmy wielkanocne. Wszyscy byli zadowoleni i dumni ze swych prac.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ KIERENKO

16 marca w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 odbyło się spotkanie autorskie z p. Małgorzatą Kierenko autorką książki pt. "Pod okiem księżyca". Jest to książkowy debiut autorki z Otwocka. Uczestnikami spotkania byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 - kl. I a. Dzieci wysłuchały fragmentów opowieści o przygodach 8-letniej Malwinki, obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą książki i jej bohaterów. Następnie podczas warsztatów plastycznych wykonały nawiązujące do tekstu papierowe marchewki, które zabrały ze sobą. Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli zakupić książki i otrzymać autograf z dedykacją autorki.


"HOPSASA" W BIBLIOTECE - WARSZTATY WIELKANOCNE

Dnia 7 marca w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży odbyły się kolejne warsztaty wielkanocne, które zostały przeprowadzone przez firmę "Hopsasa" z Józefowa. Uczestnikami warsztatów były dzieci (5-latki) z Przedszkola Nr 4. We wstępie panie prowadzące zapoznały dzieci ze zwyczajami i tradycjami wielkanocnymi w różnych regionach Polski. Dzieci zobaczyły różne rekwizyty dotyczące okresu wielkanocnego: palmy, pisanki wykonane różnymi technikami oraz czapki tzw. pucheroków, wykonane z krepiny, które mogły przymierzyć. Następnie odbyła się część praktyczna warsztatów. Przedszkolaki wykonały kurczaczki wielkanocne z różnych materiałów: jajek styropianowych, krepiny żółtej i pomarańczowej, koralików, cekinów, wstążeczek, filcu i kolorowych piórek. Po zajęciach każde dziecko mogło zabrać swojego kurczaczka do domu, będą mogły one stanowić ozdobę wielkanocnego stołu. Na zakończenie warsztatów dzieci zostały poczęstowane czekoladowymi jajkami wielkanocnymi.


KATALOG ELEKTRONICZNY W BIBLIOTECE
LEKCJA BIBLIOTECZNA

13 lutego Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 odwiedzili uczniowie kl. IV D ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Po części wprowadzającej na temat zasad korzystania z wypożyczalni i czytelni, dzieci zapoznały się z układem książek na półkach. Głównym celem lekcji były praktyczne ćwiczenia z katalogiem elektronicznym Biblioteki na naszej stronie internetowej. Uczniowie wyszukiwali w katalogu tytuły książek i sprawdzali czy są dostępne w bibliotece, na półkach w bibliotece, czy wypożyczone. Dzieci obejrzały różne ciekawe książki, wyszukiwały ulubione serie wydawnicze. Następnie uczestnicy lekcji bibliotecznej mieli również okazję zobaczyć wypożyczalnię i czytelnię dla dorosłych czytelników mieszczące się w tym samym budynku. Na zakończenie spotkania nasi goście otrzymali zakładki do książek i zostali poczęstowani cukierkami.


ZAPRASZAMY NA WARSZTATY PT "JAK POWSTAJE KSIĄŻKA"

Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z historią piśmiennictwa, papieru, kaligrafii i przede wszystkim książki. Niesamowita okazja żeby zobaczyć jak działa prasa drukarska lub maszyna do pisania a na czerpanym papierze powstaje najprawdziwsza książka. 21 kwietnia 2018 r. godz: 12:00 - 14:00. Wstęp bezpłatny. Zapisy pod nr tel. 22 779-29-22PAMIĘTAMY!
SPOTKANIE WALENTYNKOWE W FILII Nr 4 MBP

Walentynki to nie tylko czas miłości ale także radości, życzliwości i przyjaźni. To również czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe i urocze niespodzianki. Dzień Świętego Walentego był też okazją do spotkania z uczniami klasy III b ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Otwocku, która wybrała się z Wychowawczynią Panią Mariolą Mądrą do Filii Nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku. Aby podkreślić walentynkowy charakter tego spotkania Biblioteka Miejska została udekorowana czerwonymi serduszkami, symbolami miłości.Na początku uczniowie opowiedzieli z czym kojarzą się im Walentynki i jak należy uczcić ten dzień. Poznali różnice między biblioteką szkolna a miejską i zapoznali się z księgozbiorem. Z przygotowanej wcześniej wystawki książek o miłości i przyjaźni uczniowie drogą losowania wybrali 2 książeczki, które chcieli głośno przeczytać. Wśród nich był "Franklin i Walentynki", z której dzieci dowiedziały się, że Dzień Przyjaciela może być zawsze oraz książeczkę z serii "Zaopiekuj się mną!" pt. "Mgiełka, porzucona kotka"- Holly Webb, której został przeczytany tylko fragment, aby nie zdradzać dalszych wydarzeń a tym samym zachęcić do jej przeczytania. Na zakończenie uczniowie otrzymali zakładkę do książek i karteczkę z godzinami otwarcia biblioteki. Był też słodki poczęstunek i pamiątkowe zdjęcia. Walentynki w bibliotece służyły promocji czytelnictwa, pozyskaniu potencjalnych czytelników oraz propagowaniu zasad życzliwości i grzeczności.
Bogumiła Mucha


WARSZTATY WALENTYNKOWE

30 stycznia w Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku przy Jodłowej 16 odbyły się kolejne warsztaty twórcze. Zaprzyjaźnione czytelniczki udekorowały Bibliotekę ozdobami na Walentynki. Zwisające kolorowe serduszka tworzą klimat zbliżającego się Dnia Zakochanych. Zapraszamy Czytelników do odwiedzenia Biblioteki w tym dniu, mamy dla Was prezent "zakładkę do książki" - czerwone serduszko.UWAGA MIŁOŚNICY GIER PLANSZOWYCH !!!

Filia nr 3 przy ul. Żeromskiego 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku serdecznie zaprasza do Klubu Gier Planszowych - Strefa Silnego Zgrania. Pierwsze spotkanie 10 stycznia 2018 r. w godzinach 11-16. Serdecznie zapraszamy.

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

19 grudnia w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku przy Jodłowej 16 odbyły się świąteczne warsztaty. Pod kierunkiem florystki p. M. Bednarskiej uczestniczki spotkania, czytelniczki tworzyły kolorowe świąteczne stroiki. Nastrój świąteczny uzupełniany był kawą, herbatą i słodkościami. Dziękujemy za spotkanie.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z P. MAŁGORZATĄ KIERENKO

W grudniu w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 odbyły się dwa spotkania autorskie z p. Małgorzatą Kierenko autorką książki pt. "Pod okiem księżyca". Jest to książkowy debiut autorki z Otwocka. Spotkania odbyły się w ramach współpracy z Fundacją "Otwocka Jedynka". Uczestnikami spotkań byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1: 5 grudnia - kl. I b, 12 grudnia - kl. I c.
Dzieci wysłuchały fragmentów ciekawej, pełnej magii i humoru opowieści o przygodach 8-letniej Malwinki, obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą książki i jej bohaterów. Następnie podczas warsztatów plastycznych wykonały nawiązujące do tekstu papierowe marchewki, które zabrały ze sobą. Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli zakupić książki i otrzymać autograf z dedykacją autorki.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z P. MONIKĄ A. OLEKSĄ (01.12.2017)

W piątkowy wieczór nasza Biblioteka gościła Monikę A. Oleksę autorkę książek obyczajowych. Książki Pani Moniki cieszą się dużą popularnością wśród naszych czytelniczek. Autorka urodziła się i mieszka w Lublinie, tam pracuje jako nauczyciel języka angielskiego. Jest żoną i matką dwóch synów. Pisanie to jej największa pasja, już od dziecka marzyła o tym, żeby zostać pisarką. Jej robocze wersje powieści pisane są piórem na kartkach zeszytu, koniecznie w kwiatowy wzór, co w dzisiejszych czasach jest rzadko spotykane. Inspiracje twórcze czerpie z życia codziennego przebywając w nadmorskich Dąbkach, Nałęczowie i Kazimierzu Dolnym. W tych miejscowościach toczą się też losy bohaterów jej książek. Twórczość Pani Moniki charakteryzuje się magią, wrażliwością, silnymi emocjami wyciskającymi niejedną łzę u czytelnika. Takie było też spotkanie. Autorka podbiła serca uczestników swoją wrażliwością, ciepłem, otwartością na drugiego człowieka. Na koniec spotkania każdy z uczestników mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z autorką i otrzymać wyjątkową dedykację wraz z autografem.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z P. RENATA CHOŁUJ (26.10.2017)

Pani Renata Chołuj autorka książek "Geriavity: powieść w czterdziestu dziewięciu kapsułkach", "Stan podgorączkowy: powieść w czterdziestu kapsułkach" na spotkaniu autorskim w naszej Bibliotece opowiedziała nam o tym jak powstawały jej książki, skąd czerpała inspiracje do ich napisania, przeczytała kilka zabawnych fragmentów ze swoich książek. Spotkanie przebiegło w miłej, wesołej atmosferze. Na koniec spotkania można było otrzymać autograf wraz z wpisem autorki.


ZAPRASZAMY DO WYPOŻYCZALNI MULTIMEDIÓW
CZYTELNI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ul. Andriollego 45


SZANOWNI CZYTELNICY, TE GRATULACJE I PODZIĘKOWANIA NALEŻĄ SIĘ RÓWNIEŻ WAM !!!!ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU


Przedmiotem inwestycji jest budowa skweru z czytelnią plenerową dla potrzeb mieszkańców Otwocka Projekt przewiduje powstanie terenu zielonego w otoczeniu siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Andriollego 45. Między alejkami spacerowymi usytuowana będzie czytelnia plenerowa. Planujemy stworzyć przyjazne miejsce do wypoczynku i relaksu dedykowane wszystkim mieszkańcom Otwocka. Na nowym trawniku zagoszczą nasadzenia m.in. żywopłoty, krzewy, kwiaty i trawy ozdobne. Czytaj całość >>

AKCJA "PACZKA LITERACKA"


ZAPRASZAMY CZYTELNIKÓW DO WYPOŻYCZALNI DLA DOROSŁYCH PO NOWOŚCI ZAKUPIONE W RAMACH AKCJI "PROPOZYCJE CZYTELNIKÓW"


KSIĄŻKA NA TELEFON!


Jeśli przez wzgląd na wiek, przewlekłą chorobę lub niepełnosprawność nie możesz przyjść do Biblioteki po ulubione lektury - zadzwoń do nas!!! Zamów książkę a pracownik Biblioteki dostarczy ją bezpłatnie pod wskazany adres!!! Z usługi "Książka na telefon" mogą skorzystać mieszkańcy Otwocka, którzy ze względu na wiek, przewlekłą chorobę lub niepełnosprawność nie mogą wypożyczać książek w sposób tradycyjny. Czytelnik będzie mógł w ten sposób jednorazowo wypożyczyć 5 egz. zbiorów (beletrystyka, literatura popularno-naukowa) . Ponadto bibliotekarze chętnie pomogą w doborze lektury.
Wystarczy zadzwonić do najbliższej miejsca zamieszkania filii, w godzinach jej otwarcia od poniedziałku do piątku. Książki będą dostarczane do domów czytelników nieodpłatnie przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku raz w miesiącu (ostatni czwartek miesiąca, w godzinach popołudniowych uzgodnionych wcześniej telefonicznie.)

POLECAMY UWADZE NOWE USŁUGICZYTAK PLUS W BIBLIOTECE
Miło jest nam poinformować, że Nasza Biblioteka przystąpiła do projektu "Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących - Edycja 2016" realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix" im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka osobom niewidomym i słabowidzącym. Ponadto - na podstawie odrębnego porozumienia - biblioteka otrzymała zbiór ponad 1200 cyfrowych książek mówionych. Zbiór ten będzie systematycznie uzupełniany dzięki działalności Stowarzyszenia "Larix". Niewidomi Czytelnicy Biblioteki będą mogli wypożyczać książki wraz z Czytakiem.
Dzięki wsparciu Ministra Kultury Czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków. Stowarzyszenie "Larix" od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku. Urządzenie ma zapewnić osobom z dysfunkcją wzroku dostęp do literatury. Czytaka mogą wypożyczać do domu wyłącznie osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu wzroku, na zasadach określonych w regulaminie (poniżej).
Urządzenie dostępne jest w Czytelni dla Dorosłych ul. Andriollego 45.

LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA DZIECI Z PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNEGO SIÓSTR ELŻBIETANEK Nr 2

7 czerwca w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul Andriollego miała miejsce wycieczka dzieci z Niepublicznego Przedszkola Nr 2 Sióstr Elżbietanek. Bibliotekę odwiedziły dwie grupy przedszkolaków "Żabki" i "Sówki" (4-5 latki). Dzieci dowiedziały się o formach pracy Biblioteki, o korzystaniu ze zbiorów, z zainteresowaniem obejrzały kolorowe książeczki przestrzenne i dźwiękowe. Na zakończenie dzieci otrzymały baloniki i cukierki, natomiast Biblioteka dostała w prezencie od przedszkolaków własnoręcznie wykonany obrazek do zawieszenia na ścianie przedstawiający kolorowego motyla.SPOTKANIE AUTORSKIE DLA DZIECI Z WIESŁAWEM DRABIKIEM

2 czerwca w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży gościliśmy autora książek dla dzieci pana Wiesława Drabika. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Fundacją "Otwocka Jedynka", wzięli w nim udział uczniowie z kl. I A i kl. I B ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Wizyta przebiegła w radosnej atmosferze. Autor opowiadał dzieciom o swojej pasji pisania dla najmłodszych odbiorców. Dzieci mogły obejrzeć mnóstwo bogato ilustrowanych książeczek naszego gościa. Pan Drabik przeprowadził wśród uczestników zgaduj-zgadulę polegającą na dokończeniu rozpoczętego przez niego zdania z książeczki lub odgadnięciu bohatera czytanego tekstu itp. W nagrodę dzieci otrzymywały kolorowe obrazki - naklejki. Dwie osoby, które zebrały najwięcej naklejek, otrzymały od pisarza nagrody książkowe. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zakupić książki pana Drabika i poprosić o dedykację z autografem.LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA UCZNIÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9

31 maja w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów kl. II ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Otwocku-Świerku. Dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania Biblioteki. Następnie odbyła się pogadanka na temat poszanowania książek. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć ciekawe, bogato ilustrowane wydawnictwa książkowe dla dzieci oraz wysłuchać opowiadania Grzegorza Kasdepke pt. "Mieć duszę na ramieniu" ze zbioru "Powrót Bartusia czyli Co to znaczy po raz drugi". Na zakończenie lekcji dzieci zwiedziły Bibliotekę dla Dorosłych, która znajduje się w tym samym budynku.WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W FILII NR 3

9 i 12 czerwca Filię Nr 3 przy ul. Żeromskiego odwiedziły dzieci z Przedszkola Nr 10. Trzyletnie maluchy były gośćmi 9 czerwca. Dzieci wysłuchały bajki pt. "Pan Brum utknął na dobre" Daniela Nappa, a następnie rysowały ilustracje do wysłuchanej bajki. Mogły też pooglądać książeczki w pokoiku z literaturą dziecięcą. Na pożegnanie przedszkolaki otrzymały malowanki oraz czekoladki, a wykonane ilustracje są wyeksponowane na wystawce w bibliotece. Starsze dzieci, 4 i 5 letnie odwiedziły nas 12 czerwca. Tym razem przedszkolaki wysłuchały dwóch bajek: Małgorzaty Strzałkowskiej "Bajka o smoku Kruszynce" oraz Agnieszki Galicy "O królewnie, która widziała tylko to, co chciała". Również ta grupa dzieci wykonała ilustracje do bajek oraz miała okazję zapoznać się z różnorodnymi książeczkami przeznaczonymi dla dzieci. Na zakończenie dzieci otrzymały zestaw malowanek oraz czekoladki. Rysunki wykonane przez dzieci zostaną wyeksponowane w bibliotece w najbliższym czasie.SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGATĄ TUSZYŃSKĄ 30 MAJA 2017

Dzięki Instytutowi Książki i działającemu DKK przy naszej bibliotece gościliśmy znaną autorkę Agatę Tuszyńską. Pani Agata przyjechała do nas ze swoim pieskiem Lonią, pod wpływem którego powstała Jej ostatnia książka "Jamnikarnia". Na początku spotkania autorka podkreśliła, że często bywa w Otwocku, bowiem jej babcia Dela pracowała w Pensjonacie Pani Czaplickiej. Zginęła jesienią 1944 roku i pochowana jest na otwockim cmentarzu. Historię tę jak również biografię kilku pokoleń jej polskiej i żydowskiej rodziny opisała w książce "Rodzinne historie lęku". Zachęcona pytaniami od licznie zgromadzonej publiczności w bardzo interesujący sposób opowiedziała o swojej twórczości, szczególnie o biografii "Oskarżona Wiera Gran". Przedstawiła kulisy swojego warsztatu pisarskiego, wyjaśniła jak dociera do bohaterów książek. Inspirują ją postaci, które miały ciekawe życie, a o których jest mało publikacji. Wydarzenie to na pewno zapisze się w naszej Bibliotece, jako udane i bardzo inspirujące. Na koniec spotkania ustawiła się długa kolejka gości, można było otrzymać autograf, zrobić sobie zdjęcie z autorką wraz z jej pieskiem. W spotkaniu uczestniczyło 40 osób, w tym członkowie DKK.WARSZTATY CZYTELNICZE W FILII NR4

Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Z tej okazji 25 maja w Filii Nr 4 MBP w Otwocku odbyły się WARSZTATY CZYTELNICZE po hasłem "Dotrzymywanie obietnic", które przeprowadziła Pani Barbara Ciemska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci z serii: "Akademia dobrego wychowania", "Bezpieczny świat", "Misie". Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klas: II A/B oraz III A/B ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Otwocku - Wólka Mlądzka. Uczniowie dowiedzieli się, że są obietnice, które należy bezwzględnie spełniać, ale też są i takie (niebezpieczne), przed którymi Autorka przestrzegła uczniów, którymi należy podzielić się z rodzicami/opiekunami lub nauczycielem. Następnie dzieci poznały historię Wojtusia, który nie dotrzymywał obietnic, pokolorowały obrazki, związane z historią przedstawioną w książce i nakleiły je na wcześniej przygotowane arkusze papieru. Tak przygotowaną własnoręcznie historię Wojtusia uczniowie każdej klasy mogli zabrać ze sobą do szkoły. Na zakończenie Pani Barbara Ciemska wręczyła każdemu uczniowi książeczkę z autografem, natomiast Pani Dyrektor MBP Anna Kwaśniewska podziękowała wszystkim za miłe i pouczające spotkanie i wręczyła dzieciom skromne upominki w postaci przekładki do książek. Spotkanie miało na zwrócenie uwagi uczniów na rolę książki i biblioteki jako źródła informacji i zachęcenie ich do odkrywania przyjemności z czytania książek.LEKCJA BIBLIOTECZNA I WARSZTATY PLASTYCZNE
"LAURKA DLA MAMY"

W ramach współpracy z Fundacją "Otwocka Jedynka" 24 maja w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego odbyły się kolejne warsztaty dla uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Tym razem gościliśmy klasę III a. Po zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania wypożyczalni i czytelni, dzieci wykonały laurki dla swoich mam z okazji Dnia Matki.SPOTKANIE W BIBLIOTECE "POŁOWINKA - ROWEREM NA URAL"

"Połowinka - rowerem na Ural" to przepiękna książka podróżnicza, historyczna, a nade wszystko opowieść i wspomnienia z zesłania ukochanego taty. 17 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Otwocku odbyło się spotkanie z Agnieszką Martinką, autorką wspomnianej pozycji. Czytaj cały artykuł zamieszczony na stronach iotwock.infoFESTIWAL "ŚWIDERMAJER"

W ramach Festiwalu "Świdermajer" Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku 20 maja zorganizowała spotkanie ludzi "pióra". Frekwencja dopisała. Spotkały się trzy pokolenia zajmujące się poezją i prozą. Była próba wymiany doświadczeń, czytanie swoich utworów i dyskusja czym jest wiersz. W sumie bardzo spotkanie i udana inicjatywa, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na kolejne spotkania pasjonatów pióra poetyckiego.ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ

W sobotę 6 maja kilka pań z naszej Biblioteki dołączyło do Odjazdowego Bibliotekarza zorganizowanego przez Bibliotekę w Wawrze. Kilkuosobowa grupa pokonała na rowerach dystans z Otwocka do biblioteki w Wawrze, tam dołączyła do 85 osobowej grupy i wraz z nią pojechali rowerami do biblioteki w Miedzeszynie, gdzie został zorganizowany dla uczestników imprezy piknik.LEKCJA BIBLIOTECZNA W BIBLIOTECE DLA DZIECI PRZY ul. ANDRIOLLEGO

26 kwietna w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów z kl. III c, ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Było to kolejne spotkanie w ramach współpracy z Fundacją "Otwocka Jedynka". Po zapoznaniu się zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni oraz dyskusji na temat poszanowania książek dzieci mogły indywidualnie obejrzeć różne bogato ilustrowane wydawnictwa zarówno popularnonaukowe jak i z zakresu beletrystyki. Następnym punktem spotkania były zajęcia plastyczne. Zadaniem każdego uczestnika było wykonanie kolorowej zakładki do książki. Dzieci zostały zaproszone do odwiedzania Biblioteki i korzystania z jej zbiorów, na zakończenie wszyscy otrzymali wizytówki z godzinami otwarcia placówki.WARSZTATY PLASTYCZNE - POCZTÓWKA WIELKANOCNA

5 i 6 kwietnia Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 odwiedziły dwie grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 - kl. III d i kl. III f. Odbyły się kolejne warsztaty w ramach współpracy z Fundacją "Otwocka Jedynka". Uczniowie wysłuchali opowiadania Renaty Zając pt. "Między nami kurczakami czyli skąd się wzięły pisanki", które w zabawny sposób przybliżyło tradycje związane z pisankami, skąd pochodzi zwyczaj robienia pisanek, jakie są techniki wykonywania pisanek. Drugą część spotkania stanowiły zajęcia praktyczne. Zadaniem dzieci było wykonanie własnej karty wielkanocnej, stworzenie kompozycji z wyciętych kolorowych obrazków (pisanki, kurczaczki, baranki, zajączki, wiosenne kwiaty, bazie itp.). Pocztówki były piękne i niepowtarzalne, wykonane estetycznie. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali koperty, po dopisaniu życzeń i zaadresowaniu koperty, każde dziecko będzie mogło wysłać swoją kartę do kogoś z rodziny czy przyjaciół.STROIKI WIELKANOCNE

4. kwietnia w Filii nr 2 przy ul. Jodłowej 16 odbyły się twórcze warsztaty Wielkanocne. Pod kierunkiem florystki pani Marioli Bednarskiej uczestniczki spotkania tworzyły stroiki wielkanocne z: bukszpanu, kolorowych jajek, zajączków i kokardek. W miłym otoczeniu książek przy kawie i herbatce oraz ciasteczkach powstawały ciekawe aranżacje wielkanocne do dekoracji świątecznego stołu. Dziękujemy za spotkanie.WARSZTATY WIELKANOCNE "HOPSASA"

22 marca w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego oraz w filii nr 2 przy ul. Jodłowej 16 odbyły się kolejne warsztaty w ramach współpracy z Fundacją "Otwocka Jedynka". Tym razem Bibliotekę odwiedziły dzieci z kl. III e, ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Warsztaty przeprowadziły Panie z edukacyjnej firmy "Hopsasa" z Józefowa. Podczas prezentacji zostały omówione tradycje i obrzędy wielkanocne, dzieci usłyszały wiele ciekawostek o dawnych zwyczajach ludowych w różnych regionach Polski. Zaprezentowano również rekwizyty związane z okresem Wielkanocny (m.in. wykonane różnymi technikami pisanki, kraszanki, palmy). Następnie odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonały kurczaczki z takich materiałów jak: styropian, filc, bibuła, kolorowe piórka, koraliki i cekiny oraz wstążeczki. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele wrażeń i radości, wykonane kurczaki będą mogły stanowić ozdobę wielkanocnego stołu.WARSZTATY RĘKODZIELNICZE Z KOTEM FILCKIEM

14 marca w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego odbyły się warsztaty rękodzielnicze, które przeprowadziła p. Katarzyna Kulik z Muzeum Ziemi Otwockiej, autorka książki dla dzieci pt. "Filcek poznaje Otwock". Uczestnikami warsztatów byli uczniowie kl. III b ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy z Fundacją "Otwocka Jedynka". Pani Katarzyna opowiedziała na wstępie jak zrodził się pomysł na napisanie książki oraz o głównym bohaterze kocie Filcku. Celem warsztatów było własnoręczne wykonanie przez dzieci kota z filcu. Każda maskotka była niepowtarzalna. Dzieci zostały zaproszone do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów, otrzymały wizytówki Biblioteki z godzinami otwarcia.SPOTKANIE Z PRZEMYSŁAWEM BOGUSZEM

W ramach promocji otwockich autorów 14 marca gościliśmy w Bibliotece pana Przemysława Bogusza - autora pierwszej biografii Marka Kotańskiego pt. "Kotan. Czy mnie kochasz?". Spotkanie prowadził dziennikarz Wirtualnej Polski - Marek Wawrzynowski. Nasi goście licznie zgromadzonej publiczności przybliżyli postać Marka Kotańskiego - twórcy Monaru, jak również wartość dzieła którego dokonał. Na spotkaniu padły słowa wielkiego uznania i odwagi dla autora, że podjął się takiego wyzwania. Po półtoragodzinnej rozmowie można było kupić książkę z autografem autora.SPOTKANIE Z MAGDALENĄ WITKIEWICZ

W marcowe popołudnie (10.03), w otwockiej bibliotece, gościliśmy znaną powieściopisarkę Magdalenę Witkiewicz. Spotkanie prowadził Aleksander Rogoziński, autor komedii kryminalnych. Pan Alek i pani Magda stworzyli duet doskonały. Nie zabrakło ani humoru ani wzruszeń. Pisarka opowiadała o początkach twórczości, o przełomowych momentach, o kuluarach pracy. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak wygląda jej zwykły dzień, posłuchać o wzlotach i upadkach. Pani Magdalena opowiadała też o swojej najnowszej powieści "Czereśnie zawsze muszą być dwie", która będzie miała premierę w maju. Wszyscy obecni opuścili spotkanie z ciepłem w sercach i w dobrych humorach. Ale cóż, tego właśnie można się było spodziewać. Wszak gościem była Magdalena Witkiewicz, pisarka, o której mówi się, że jest specjalistką od dobrych zakończeń.WIZYTA NAJMŁODSZYCH CZYTELNIKÓW W FILII NR 4 (WÓLKA MLĄDZKA) POŁĄCZONA Z TOPIENIEM MARZANNY

21 marca w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny uczniowie zerówki ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Otwocku wraz z Wychowawczynią złożyli niecodzienną wizytę w Filii Nr 4 MBP, połączoną z pożegnaniem zimy. Po krótkiej prezentacji i zapoznaniu się z księgozbiorem biblioteki uczniowie poznali różnice między biblioteką szkolną a publiczną. Następnie wysłuchali dwóch zabawnych wierszyków ze zbioru "Przysłowia Polskie. Rymowanki dla dzieci" tj. "Pogodowe psoty czyli w marcu jak w garncu" oraz "Budowanie samolotu czyli co dwie głowy to nie jedna". Zaniepokojeni pozostawioną przed biblioteką Marzanną udali się wszyscy nad rzekę Świder, znajdującą się w bliskim sąsiedztwie biblioteki, aby tam pożegnać zimę. Mamy nadzieję, że wycieczka przysporzyła dzieciom wiedzy i niezapomnianych wrażeń i w przyszłości staną się potencjalnymi czytelnikami biblioteki.
Bogumiła Mucha"WALENTYNKI Z FILCEM"

7 lutego w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Jodłowej 14 odbyły się twórcze warsztaty "Walentynki z filcem". Uczestniczki spotkania (9 osób), młode mamusie, przybyły z kuferkami pełne skarbów: ozdobne guziki, nici, kolorowe szmatki, koraliki. W "głównej roli" roli wystąpił czerwony filc, z którego wycinano Walentynkowe serca, formy przygotowane przez florystkę p. Mariolę Bednarską. W miłej atmosferze, przy herbatce i kawie oraz ciasteczkach, powstawały małe i duże serduszka, które można ofiarować potem z okazji Dnia Zakochanych. Na zakończenie, panie zaproponowały, aby ponownie spotkać się "w bibliotece", na początku kwietnia. Wyczarujemy kolorowe stroiki wielkanocne. Serdecznie zapraszamy chętne osoby, do spędzenia czasu w gronie przyjaciół, w otoczeniu książek.PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE

9 lutego w ramach wieloletniej współpracy między Biblioteką przy ul. Matejki 9 i Przedszkolem nr 4 przy ul. Prądzyńskiego w Otwocku odbyło się spotkanie w siedzibie lokalu w/w Przedszkola. Uczestnicy spotkania - przedszkolaki wysłuchały przeczytanych bajek i innych opowieści. Zapoznały się z obyczajami i zachowaniami zwierząt, które zamieszkują polskie góry. Na zakończenie spotkania, które prowadziła M. Zalewska dzieci otrzymały słodki poczęstunek.

SPOTKANIA Z PODOPIECZNYMI

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku nawiązała współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Otwocku oraz Fundacją Otwocka Jedynka przy Szkole Podstawowej nr 1.
Na mocy porozumienia postanowiliśmy wspólnie działać na rzecz upowszechniania czytelnictwa i wzmacniania roli słowa pisanego wśród dzieci.
Już od listopada w siedzibach Biblioteki odbywały się spotkania tematyczne. Dzieci z Otwockiej Jedynki zapoznawały się z zasadami korzystania z czytelni i wypożyczalni oraz rozmawiały o poszanowaniu książki. Podczas zajęć miały okazję zetknąć się z różnymi rodzajami książek, również tymi przestrzennymi, obrazkowymi i interaktywnymi.
Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Otwocku w ramach porozumienia brali udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest ukształtowanie dojrzałego czytelnika - użytkownika biblioteki. Dzięki zaangażowaniu opiekunów grup oraz pracowników Biblioteki zorganizowano dla nich ciekawe spotkania pod hasłem "Historia książki". W sumie w zajęciach uczestniczyło 139 dzieci.
Dziękujemy za wspólną realizację zajęć i liczymy na równie owocną współpracę w przyszłości.LEKCJE BIBLIOTECZNE DLA DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ
NR 1 IM. WŁADYSŁAWA REYMONTA W OTWOCKU

Lekcje biblioteczne odbyły się w ramach Porozumienia o współpracy pomiędzy Fundacją "Otwocka Jedynka" a Miejską Biblioteką Publiczną w Otwocku w zakresie promocji i wspierania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczestnikami 6 spotkań byli uczniowie klas II, a lekcje przeprowadzono w Miejskiej Bibliotece Publicznej dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 oraz w Filii Nr 7 przy ul. Warszawskiej 11/13:
 • 30 listopada kl. II e i II f w Centrali MBP,
 • 30 listopada kl. II a i II b w Filii Nr 7,
 • 14 grudnia kl. II c i II d w Centrali MBP.
Tematem zajęć było zapoznanie się zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni oraz wypożyczalni multimediów (w Centrali MBP), poszanowanie książek, wykorzystanie komputerów w bibliotece. Kolejnym punktem lekcji bibliotecznych był kontakt dzieci z książką, poznały m.in. różne serie wydawnicze, miały również okazję zobaczyć książki zniszczone przez czytelników (egzemplarze wycofane ze zbiorów wypożyczalni). W trakcie pogadanki okazało się, że dzieci wiedzą jak szanować książki, mają szerokie zainteresowania i lubią czytać w wolnym czasie. W Bibliotece przy ul. Andriollego wszystkie grupy drugoklasistów obejrzały zimową bajkę na DVD ze zbiorów wypożyczalni multimediów. Uczniowie zadeklarowali, że będą korzystać z Biblioteki indywidualnie.HOPSASA - WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W BIBLIOTECE

Warsztaty Bożonarodzeniowe przeprowadziła współpracująca z Biblioteką firma Hopsasa z Józefowa. 1 grudnia w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul Andriollego w warsztatach uczestniczyli uczniowie z kl. "0"a - ze Szkoły Podstawowej Nr 1, natomiast 2 grudnia w Filii Nr 2 przy ul. Jodłowej uczestnikami była grupa przedszkolaków z Przedszkola Nr 3. Dzieci wysłuchały opowieści na temat zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, zobaczyły m.in. szopkę, dawną formę do wypieku opłatków, kolorowe opłatki, następnie obejrzały przedstawienie kukiełkowe (jasełka), przymierzały maski i inne rekwizyty. Kolejnym punktem warsztatów było wykonanie przez dzieci łańcuchów choinkowych, które na zakończenie mogły wziąć do domu. Warsztaty przebiegły w atmosferze radości, dostarczyły dzieciom wiele nowych informacji o okresie Adwentu i Bożego Narodzenia.LEKCJE BIBLIOTECZNE DLA DZIECI Z ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JERZEGO KUKUCZKI W SOBIEKURSKU

16 listopada Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 odwiedziły 6-latki, natomiast 23 listopada 4 i 5-latki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Sobiekursku. Dzieci w Bibliotece były po raz pierwszy. Tematem spotkania były zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni, poszanowanie książek. Drugim punktem spotkania był indywidualny kontakt z książką - dzieci oglądały różne serie wydawnicze i książeczki przestrzenne. Następnie dzieci wykonały zakładki do książek - na kolorowych paskach brystolu naklejały różne elementy ozdobne (słoneczka, warzywa zwierzątka, pojazdy itp.). Na zakończenie spotkania przedszkolaki obejrzały bajkę ze zbiorów wypożyczalni multimediów.
DZIĘKUJEMYWIECZÓR AUTORSKI Z MAGDALENĄ KORDEL 6.12.2016

W mikołajkowy wieczór Biblioteka gościła panią Magdalenę Kordel z jej najnowszą, 10 już w dorobku książką "Anioł do wynajęcia". Książka opowiada nam o magii Świąt Bożego Narodzenia, która przywraca wiarę w ludzi i daje nadzieję. I taka też była tematyka spotkania. Pani Magda swoimi opowieściami wprowadziła nas w iście świąteczny nastrój. Niespiesznie snuła się opowieść o prawdziwym duchu świąt, o tym co w wigilijny wieczór powinno być najistotniejsze. O wiecznie żywych wartościach, bo przecież wiara, nadzieja, miłość nigdy się nie przeterminują. Autorka chętnie odpowiadała na pytania uczestników, nawet te dotyczące rodzinnych, osobistych zwyczajów świątecznych. Zrobiło się wzruszająco i nostalgicznie. I tak jak przystało na Mikołajki, były prezenty, oprócz dedykacji i autografu w książce, każdy z uczestników otrzymał pięknego anioła-Pierniczka do zadań specjalnych.SPOTKANIA AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ STRĘKOWSKĄ-ZAREMBA

6 grudnia (wtorek) w Filii Nr 2 przy ul. Jodłowej i Filii Nr 7 przy ul. Warszawskiej odbyły się dwa spotkania autorskie z Panią Małgorzatą Strękowską-Zaremba, w którym uczestniczyły dzieci z klasy III Szkoły Podstawowej Nr 6 oraz przedszkolaki z Przedszkola Nr 17. Autorka opowiadała ciekawie o swojej twórczości i czytała zabawne fragmenty z wybranych książek m.in.: o Leniwych literkach i Okropnym Maciusiu, który nie chce się zakochać. Pani Małgorzata angażowała dzieci do rozmowy zadając im zagadki literackie, na które chętnie i trafnie odpowiadały. Nie zabrakło zabawy ruchowej polegającej na użyciu gestów do słów wiersza o dniach tygodnia. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Zapraszamy wszystkie dzieci do wypożyczania książek Pani Małgorzaty Srękowskiej-Zaremba w naszych filiach bibliotecznych."FILIA NR 6" Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU

24 listopada bibliotekarka z Filii nr 6 przy ul. Matejki p. Małgorzata Zalewska wybrała się z wizytą do Przedszkola nr 4 przy ul. Prądzyńskiego. W związku z nadchodzącą zimą i zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na lodowisku i mikołajowe gwiazdkowe niespodzianki. Po zakończeniu spotkania dzieci otrzymały słodkie niespodzianki.

ZAPRASZAMY DO WYPOŻYCZALNI MULTIMEDIÓW
CZYTELNI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ul. Andriollego 45


KOMUNIKATSPOTKANIE POETYCKIE W BIBLIOTECE

16 listopada w bibliotece przy ulicy Warszawskiej odbyło się kolejne spotkanie z poezją. Wiersze pisane do szuflady miały okazję ujrzeć światło dzienne, a autorzy spotkać się i wymienić twórczością. To spotkanie zbiegło się z 100 - rocznicą otrzymania przez Otwock praw miejskich. Były zatem także wiersze o Otwocku. Gościliśmy też młodzież z ich osobistymi wierszami. Miło stwierdzić, że młodzi piszą wiersze i że ten gatunek twórczości ma stale swoich następców, a Biblioteka przyczynia się do popularyzacji poezji.JESIENNE BUKIETY W BIBLIOTECE

Cztery grupy przedszkolaków odwiedziły bibliotekę - Filię Nr 2 przy ul. Jodłowej w dniach 12 i 21 października. Dwie starsze grupy uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych. Z własnoręcznie zebranych skarbów jesieni - kolorowych liści, jarzębiny, gałązek ozdobnych krzewów oraz z dodatkiem kolorowej wstążki i serwetki - dzieci pod kierunkiem pań tworzyły przepiękne jesienne bukiety. "Babcia Kasztaniarka" była bohaterką kolejnego spotkania czterolatków w bibliotece. Opowiadanie "Jesień Jerzyka", wiersze o drzewach i kocie jesienią oraz rozmowy o darach jesieni. wprowadziły jesienną atmosferę w bibliotece. Każde spotkanie zakończono wręczeniem nagród za rozwiązane przez przedszkolaki zagadki.

SPOTKANIE Z DZIEĆMI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SOBIEKURSKU

W dniu 18 października w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 gościliśmy uczniów kl. II ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Sobiekursku. Dla dzieci było to pierwsze spotkanie z Biblioteką Publiczną. Uczniowie wysłuchali informacji o bibliotece, zapoznali się z zasadami korzystania z wypożyczalni książek i multimediów oraz czytelni. Zwrócono także uwagę na poszanowanie książek, przykładem były zniszczone przez Czytelników egzemplarze. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały ilustrowane książki z różnych serii wydawniczych m.in.: "Patrzę Podziwiam Poznaję", "Co i Jak", "Tak Żyli Ludzie", "Tajemnice Zwierząt", "Każde Dziecko to Potrafi", "12 Złotych Bajek", "Czytam Sobie", "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Duże wrażenie wywołała książka pt. "Niesamowite przekroje" oraz książeczki przestrzenne "Niebezpieczne zwierzęta", "Niesamowite prace zdolnych zwierząt", "Rycerze. Głosy historii" (książeczka dźwiękowa). Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały film ze zbiorów wypożyczalni multimedialnej pt. "Dwanaście miesięcy". Uczestnicy mieli wiele pytań, wyrazili chęć korzystania z naszej biblioteki.


6 MARCA 1926 - 9 PAŹDZIERNIKA 2016

Wszystkich bardzo zaskoczyła i zasmuciła wieść o odejściu Andrzeja Wajdy - wybitnego reżysera, laureata Oscara z 2000 roku, legendy światowego kina. Pozostawił po sobie wybitne dzieła skoncentrowane wokół polskiej historii i kultury. Ku czci jego pamięci w Filii nr 3 przy ulicy Żeromskiego 16 zostały wyeksponowane adaptacje literatury w filmach Wajdy, a w Wypożyczalni multimediów przy ulicy Andriollego 45 można wypożyczyć jego największe dzieła filmowe na DVD.


DRODZY CZYTELNICY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ !!!

Szkoła Podstawowa nr 1 w Otwocku bierze udział w konkursie Empiku "Książki są fajne i kropka". Można w nim wygrać 1000 książek dla szkolnej biblioteki.

Co należy zrobić?
Codziennie oddajemy swój wirtualny głos na zdjęcie zgłoszone przez dzieci do konkursu. Im więcej głosów tym większa szansa na wygraną. Głosowanie trwa do 6.11.2016 roku. Pomóżmy dzieciakom odkryć magię książek!
http://www.empik.com/kultura/biblioteka/szkola-podstawowa-nr-1-im-wladyslawa-reymonta Dziękujemy za każdy głos.


PODZIĘKOWANIA

Biblioteka dziękuje Michałowi Szafrańskiemu za książkę , którą przekazał nam w ramach swojego programu Biblioteka 500+. Więcej o projekcie na stronie:
http://jakoszczedzacpieniadze.pl/biblioteka-500-lista-bibliotek-finansowy-ninja


"Finansowy ninja" Michała Szafrańskiego to przewodnik po finansach osobistych, jak mądrze zarządzać pieniędzmi, uniknąć pułapek zastawianych przez instytucje finansowe oraz skutecznie zaplanować swoją emeryturę. Napisana prostym językiem, zrozumiała dla każdego - także dla osób, które o finansach niewiele wiedzą. Książkę można wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dorosłych przy ul. Andriollego 45. Zachęcamy do lektury.


ZAPRASZAMY DO WYPOŻYCZALNI MULTIMEDIÓW
CZYTELNI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ul. Andriollego 45


PROMOCJA KSIĄŻKI
"SOPLICOWO, ŚRÓDBORÓW. OD ŁYSEJ GÓRY DO MERANU".

We wtorek 30 sierpnia 2016 roku w Czytelni dla Dorosłych przy ul. Andriollego 45 odbyła się promocja najnowszej publikacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku "Soplicowo, Śródborów. Od Łysej Góry do Meranu" wydanej pod redakcją Roberta Bellera, autorstwa Marii Teresy Wójcik i Stanisława Zająca. Informacje o dwóch dzielnicach Otwocka podane w książce w nowatorskiej formie są oparte na rzetelnej dokumentacji, napisane przystępnym językiem. Autorzy krótko opowiedzieli o tym jak poszukiwali materiałów, przeprowadzali wywiady, a następnie odpowiadali na pytania licznie zgromadzonych mieszkańców Otwocka. Na koniec spotkania można było nabyć książkę wraz z autografem autorów. W spotkaniu uczestniczyły 43 osoby. Publikację, która ukazała się w nakładzie 300 egzemplarzy można nabyć w Centrali oraz w filiach MBP.


KOMUNIKATDZIECI KWATERY "Ł" (Film dokumentalny)

Film opowiada o tragicznych losach rodzin żołnierzy podziemia niepodległościowego bądź opozycji antykomunistycznej, którzy zostali zamordowani w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948-56. Punktem wyjścia do opowieści są prowadzone prace ekshumacyjne ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach w kwaterze Ł. Miejsce wyjątkowe, przez lata symboliczne, od 2013 r. przywracające nadzieje rodzinom na odnalezienie szczątków swoich bliskich: ojca, męża, brata. To miejsce przez lata wyklęte, a dzisiaj święte - jak mówi Maria Leśnikowska, jedna z bohaterek filmu "Kwatera Ł" Arkadiusza Gołębiewskiego. [TVP] (Opis pochodzi ze strony www.filmpolski.pl)
Film dostępny w wypożyczalni multimediów MBP Otwock, ul. Andriollego 45.PROMOCJA ROCZNIKA OTWOCKIEGO

23 czerwca odbyła się promocja XIV tomu Rocznika Otwockiego wydanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną z udziałem twórców Rocznika i zaproszonych gości. Materiały zamieszczone w tym tomie podzielone zostały na 3 kategorie: artykuły, recenzje, dokumenty. Rocznik poświęcony jest głównie dwóm tematom - 70-leciu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku oraz 100-leciu nadania praw miejskich dla Otwocka. Publikację można nabyć w Centrali MBP przy ul. Andriollego 45.


LISTY GRATULACYJNE Z OKAZJI 70-LECIA MBP W OTWOCKUFOTORELACJA Z UROCZYSTOŚCI 70-LECIA MBP W OTWOCKU


"NADZIEJE I MARZENIA"
SPOTKANIE AUTORSKIE DKK Z MAGDALENĄ KORDEL

Dzięki Instytutowi Książki oraz działającemu przy bibliotece Dyskusyjnemu Klubowi Książki gościliśmy 14 czerwca 2016 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej w Otwocku przy ul. Andriollego 45 autorkę książek pełnych optymizmu, otwocczankę - Magdalenę Kordel. Tematem spotkania była najnowsza powieść pani Magdy "Nadzieje i marzenia". Spotkanie prowadził mąż autorki pan Jakub. Zebrani goście włączyli się do dyskusji zadając pytania dotyczące losów bohaterów poszczególnych powieści, miejsc w których toczy się akcja książek oraz dalszych planów twórczych autorki. Pani Magda życzyła wszystkim uczestnikom, aby mieli marzenia i żeby się one spełniły. Na zakończenie były podziękowania i bukiety kwiatów. Chętni mogli kupić książki z osobistą dedykacją autorki. W spotkaniu wzięło udział 28 osób, w tym członkowie DKK.
Katarzyna Świerlikowska


LEKCJA BIBLIOTECZNA DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z "GRYMUSIA"

9 czerwca 2016 r. Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego odwiedziła grupa przedszkolaków (5 i 6-latków) z Przedszkola Nr 16 "Grymuś". Dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki, zbiorami wypożyczalni i czytelni. W czasie spotkania zwrócono uwagę w na poszanowanie książek, przykładem były zniszczone przez Czytelników egzemplarze. Przedszkolaki obejrzały różne serie bajek i książek popularnonaukowych dla najmłodszych oraz kolekcję książeczek przestrzennych. Na zakończenie obejrzały film ze zbiorów wypożyczalni multimedialnej pt. "Jak Krecik uratował ogród". Dzieci zadeklarowały, że razem ze swoimi rodzicami znów odwiedzą bibliotekę, aby zapisać się i wypożyczać książki.


WIECZÓR AUTORSKI Z ELŻBIETĄ CHEREZIŃSKĄ

Biblioteka Miejska 20 maja br. po raz kolejny miała zaszczyt gościć Elżbietę Cherezińską wybitną autorkę wielu znakomitych powieści historycznych. Tym razem pisarka zaprezentowała najnowszą powieść "Turniej Cieni", w której przenosi nas do lat 30-ch XIX wieku. Zafascynowana historiami kilku naszych rodaków postanowiła w ciekawy sposób je opisać wzbogacając o interesującą fabułę. Podczas spotkania uczestnicy z zapartym tchem słuchali barwnej i trzymającej w napięciu narracji Cherezińskiej, która swoją wypowiedź wzbogacała o wątki dotyczące mającej ukazać się w czerwcu br. powieści pt. "Harda".
W drugiej części spotkania autorka odpowiadała na wiele zadanych pytań od czytelników, którym nie było końca. Trwające ponad dwie godziny spotkanie musiał przerwać dyrektor Biblioteki obiecując następną wizytę autorki w niedalekiej przyszłości.
Na zakończenie spotkania pani Elżbieta rozdawała autografy w książkach zakupionych na spotkaniu, jak i tych przyniesionych przez uczestników. W wieczorze autorskim wzięło udział ponad 45 osób.


PODZIĘKOWANIAFOTO RELACJA Z ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA


CZYTAMY, SŁUCHAMY, BAWIMY SIĘ

Pod takim hasłem odbyła się w środę, 27 kwietnia 2016 r., akcja czytelnicza CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM z udziałem aktora, wykładowcy Akademii Teatralnej, pana prof. Stanisława Górki. Spotkanie odbyło się w Filii Nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku - Wólka Mlądzka. Było to wspólne przedsięwzięcie pani Bogumiły Muchy kierownika Filii nr 4 i p. Marzenny Bieńko reprezentującej Szkołę Podstawową Nr 8 w Otwocku-Wólka Mlądzka. Mimo niesprzyjającej pogody uczniowie SP8 dzielnie maszerowali w kierunku siedziby biblioteki i szybko zajęli miejsca w pięknie udekorowanej sali. Nasz gość przeczytał nam fragmenty wybranych utworów, wspólnie z nami śpiewał i oglądał występ szkolnego Koła Teatralnego. Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowali też ochotnicy - deklamatorzy, a p. Górka udzielił im krótkich porad aktorskich. Czas spotkania szybko upłynął, ale była to dobra okazja do zachęcenia do odkrywania świata książek. Można to dziś robić na wiele sposobów - czytając tradycyjne książki lub e-booki, słuchając audiobooków czy samemu interpretując wiersze i baśnie.
Pamiętajmy o tych wszystkich możliwościach i nie mówmy, że czytanie jest nudne! Ma ono wiele twarzy, wystarczy tylko się odrobinę postarać!


PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE

28 Kwietnia Miejską Bibliotekę Publiczną dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 odwiedziła 40-osobowa grupa dzieci (maluchy i starszaki) z Przedszkola Nr 6 przy ul. Kubusia Puchatka. Po wysłuchaniu informacji ogólnych na temat biblioteki - m.in. regulaminu, zapisu i zasad korzystania z księgozbioru wypożyczalni i czytelni, przedszkolaki obejrzały 2 krótkie filmy ze zbioru "Baśnie i bajki polskie" pt.: "Szklana Góra" oraz "Smok wawelski". Na zakończenie zaprezentowane zostały książeczki przestrzenne dla najmłodszych, które wzbudziły duże zainteresowanie dzieci.


WIERSZE W BIBLIOTECE

Spotkanie z wierszami 27 kwietnia w Bibliotece przy ulicy Warszawskiej miało wyjątkową frekwencję. Pisane słowo, wyjęte z szuflad - przyciąga coraz więcej zwolenników. Były wiersze, były też utwory pisane prozą, było więcej niż dotąd autorów i sympatyków poezji. Zainteresowanie, jakim cieszą się wieczorki poetyckie świadczą o potrzebie kontynuacji takich spotkań w naszym mieście. Okazuje się, że ludzi piszących jest nie mało i warto im stwarzać warunki do wymiany myśli.
Grażyna Dudkiewicz


WARSZTATY FILOZOFICZNE

22 marca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Andriollego 45 odbyły się kolejne warsztaty filozoficzne z p. Joanną Wągiel z Pracowni Filozoficznej "Eureka" w Warszawie. Pani Joanna przeprowadziła 2 spotkania: dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 kl. Ia i Szkoły Podstawowej Nr 12 kl. II f. Celem Pracowni Filozoficznej "Eureka" jest zaszczepienie w dzieciach idei samodzielnego myślenia i odwagi w poznawaniu otaczającego świata, poprzez zachęcanie do zadawania trudnych pytań i domagania się na nie odpowiedzi. Tematem pogadanki było - Życie
 • Co ważne jest w życiu i dlaczego?
 • Co jest dobre a co złe w życiu?
 • Jak żyć aby być dobrym człowiekiem?
 • O czego zależy szczęście człowieka?
Kilka myśli uczestników spotkania:
 • Życie jest długie albo krótkie. Człowiek ma szansę przeżyć długie życie, gdy jest dobry.
 • Ważne w życiu są: miłość, która daje siłę - jest energią, która sprawia, że chce nam się robić różne rzeczy; szczęście, zdrowie, przyjaciele i rodzina, jedzenie; samo życie, bo bez niego nie ma niczego, wolność - choć ograniczona, bo nie wszystko możemy robić dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia.
 • Na ziemi nie byłoby rozwoju, gdyby nie życie i ludzie.
 • Życie to proces dorastania do różnych rzeczy w szczęściu i nieszczęściu.
 • Zawsze warto cieszyć się tym co mamy, nawet jeśli jesteśmy biedni, to można się cieszyć tym, że żyjemy.
 • Ze swych słabości można uczynić siłę, lub wykorzystać ją, aby robić coś dobrego.
 • Szczęście człowieka zależy: od tego czy jesteśmy dobrymi ludźmi, czy mamy szacunek dla siebie i innych, wspieramy słabszych, nie zniechęcamy ich, czy dzielimy się z innymi.
Inspiracją do rozmowy był fragment baśni H. CH. Andersena - Stokrotka. To uroczy tekst, podsumowała Zuzanna z kl. Ia.LEKCJA BIBLIOTECZNA - KATALOGI W BIBLIOTECE

16 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Andriollego 45 odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy II (18 osób) ze Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Świdrze na temat: Katalogi biblioteczne. Dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek, obejrzały prezentację multimedialną na temat katalogów. Zapoznały się z katalogiem alfabetycznym i tytułowym, wyszukiwały tytuły książek w tradycyjnym katalogu kartkowym i katalogu elektronicznym. Następnie odbył się sprawdzian z posługiwania się słownikami - dzieci wyszukiwały hasła w różnego rodzaju słownikach.


LEKCJA BIBLIOTECZNA - NOWOŚCI W BIBLIOTECE

15 marca w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Andriollego 45 odbyła się lekcja biblioteczna - Nowości w Bibliotece dla grupy uczniów z Koła Teatralnego ze Szkoły Podstawowej Nr 1 (18 osób z klas IV-VI) pod opieką bibliotekarki szkolnej. Dzieci zapoznały się także z zasadami funkcjonowania wypożyczalni i czytelni w Bibliotece Publicznej.

HOPSASA - WARSZTATY WIELKANOCNE

8 marca Wielkanocne warsztaty plastyczne Hopsasa zorganizowane przez Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży z udziałem starszaków z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych odbyły się wyjątkowo w Przedszkolu Nr 4 przy ul. Prądzyńskiego. Tematem spotkania były tradycje i zwyczaje Wielkanocne. Po części teoretycznej i prezentacji rekwizytów związanych ze świętami, dzieci ozdabiały pisanki ze styropianu.

1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca 2016 w udostępniono zwiedzającym (35 osób) wnętrza kazamatów w podziemiach budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Andriollego 45 w Otwocku.

Wcześniejsze informacje

znajdziecie Państwo w archiwum.


Wykorzystujemy cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki, ale należy się liczyć z błędami przy obsłudze konta bibliotecznego (rezerwowaniu pozycji).